Gwiazda ekranu Demi Moore


Amerykańska aktorka filmowa - Demi Moore


Demi Moore Prawdziwe imię i nazwisko aktorki wystepującej jako Demi Moore brzmi: Demetria Gene Guynes.

Urodzona 11 listopada 1962,Roswell, stan Nowy Meksyk, Stany Zjednoczone, Demi Moore nie miała lekkiego dzieciństwa. Wraz z matką, ojczymem i bratem przyrodnim Demi Moore przeprowadzała się wiele razy w różne miejsca w USA.

Matka Demi Moore często kłóciła się z ojczymem. Gdy Demi Moore miała 15 lat jej ojczym popełnił samobójstwo. Mniej więcej w tym samym czasie Demi Moore dowiedziała się, że nie był on jej biologicznym ojcem. Rok później Demi Moore porzuciła szkołę i wyjechała do Europy, gdzie zaczęła pracę jako modelka.

Mając 18 lat Demi Moore poślubiła muzyka rockowego Freddiego Moore'a. Małżeństwo trwało 4 lata i w tym czasie Demi Moore zdążyła zadebiutować w serialu telewizyjnym "General Hospital". Dwa lata później Demi Moore zdecydowała o odejściu z telewizji, by zagrać w "Wielkim uczuciu", gdzie po raz pierwszy zagrała główną rolę, oraz w filmie "Te cholerne Rio" u boku Michaela Caine'a.

W 1985 roku nastąpił zwrot w karierze Demi Moore, po tym jak zagrała w "Ogniach św. Elma". Paradoksalnie jej świetny występ w filmie został przyćmiony przez jej problemy z narkotykami. Reżyser filmu Joel Schumacher zerwał z Demi Moore kontrakt, ale po tym jak Demi zaczęła leczyć się z nałogu, ponownie ją zatrudnił. Film okazał się przebojem, a Demi Moore i pozostali odtwórcy głównych ról (m.in. Emilio Estevez, z którym aktorka była zaręczona przez 3 lata) stali się sławni.

Stopniowo Demi Moore zaczęła odtwarzać dojrzałe role. W 1997 roku zagrała w "Tej ostatniej nocy", a rok później wcieliła się w postać matki przyszłego proroka w "Siódmym znaku". W 1987 roku stało się głośno o Demi Moore po tym jak wzięła ślub ze znanym aktorem Brucem Willisem.

Prawdziwym przełomem w karierze Demi Moore okazała się rola w "Uwierz w ducha" (1990), gdzie zagrała rolę Molly, narzeczoną Patricka Swayze, który został zabity. Film stał się najpopularniejszym filmem roku w Stanach, a dla Demi Moore oznaczał szansę na zdobycie nowych, ciekawych ról. Demi Moore dołączyła do grona najlepiej zarabiających aktorek w Hollywood, i mimo że jej kolejne dwa filmy "Żona rzeźnika" i "Motywy zbrodni" okazały się klapą, to Demi Moore wciąż była chętnie angażowana do największych produkcji.

Demi Moore Demi Moore

W 1991 roku Demi Moore pojawiła się naga na okładce Vanity Fair. Zdjęcia pewnie przeszłyby bez echa, problem był jednak w tym, że Demi Moore była w siódmym miesiącu ciąży. Zdjęcie te wzbudziło wiele kontrowersji, ale pomogły Demi Moore otrzymać kolejne rolę.

W 1992 r. pojawiła się u boku Toma Cruise'a i Jacka Nicholsona w dramacie sądowym "Ludzie honoru" Roba Reinera, a rok później w "Niemoralnej propozycji".

Kolejne filmy z udziałem Demi Moore ("W sieci" i "Koniec niewinności" i "Szkarłatna litera") okazały się jednak sporym rozczarowaniem. W 1996 roku Demi Moore stała się najlepiej opłacaną aktorką. Za rolę w "Striptease" otrzymała największą jak na tamte czasy gażę 12,5 miliona dolarów.

Kolejnym nie najlepiej przyjętym filmem przez widownię i krytykę okazał się "G.I. Jane".

Niepowodzenia zawodowe Demi Moore zbiegły się z problemami osobistymi aktorki. W 1998 roku obiegła świat wiadomość o separacji Moore i Willisa (rozwód nastąpił w październiku 2000 roku). Kariera Demi Moore została w mocnym stopniu zachwiana. Przez trzy lata w ogóle nie występowała w filmach. Do kin powróciła w filmie Alaina Berlinera "Wyśniona namiętność" (2000), gdzie zagrała podwójną rolę kobiet, które prowadzą różne życia, ale są związane jedną tożsamością.