Zdobywczyni Oscara Halle Berry


Modelka amerykańska i aktorka o niezwykłej urodzie - Halle Berry


Halle Berry Halle Berry przyszła na świat 14 sierpnia 1966 roku w Cleveland, w stanie Ohio jako Halle Maria Berry - córka Jerome'a Berry'ego, który pracował w szpitalu i Judith Berry, pielęgniarki. Halle Berry ma także starszą siostrę Heidi.

Gdy Halle Berry miała cztery latka jej rodzice podjęli decyzję o rozwodzie. Halle Berry i jej siostra pozostały przy matce.

Mając zaledwie 17 lat Halle Berry wygrała miejscowe wybory Miss Nastolatek, a następnie postanowiła reprezentować swój stan w konkursie ogólnokrajowym. W kolejnym roku Halle Berry startowała w innym konkursie - były to wybory Miss USA - osiągając koronę pierwszej vice Miss Ameryki.

Wszystkie osiągniecia w tych konkursach piękności otworzyły Halle Berry drzwi do kariery modelki i jak się później okazało także aktorki.

W 1986 roku Halle Berry dostała się na wydział dziennikarski Cuyahoga Community College, jednak porzuciła naukę dla showbiznesu. Halle Berry przeniosła się do Chicago, gdzie pobierała lekcje aktorstwa.

W 1989 roku Halle Berry zadebiutowała w telewizji w sitcomie "Living Dolls", a już 2 lata później - w 1991 roku, po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie dzięki roli w filmie Spike’a Lee "Jungle Fever".

W 1992 Halle Berry wystąpiła wraz z Eddim Murphy’m w filmie "Bumerang", w 1993 Halle Berry pojawiła się w miniserialu "Queen", a rok później w "Flinstonach". W 1995 roku Halle Berry zagrała u boku Jessiki Lange i Samuela L. Jacksona w filmie "Dwie matki".

W 1998 roku Halle Berry zagrała obok Warrena Beatty w filmie "Senator Bulworth", a w 2000 – w superprodukcji "X-Men". Rok 2001 był dla Halle Berry przełomowy w jej karierze – za rolę w filmie "Czekając na wyrok" w reżyserii Marka Forstera otrzymała bowiem Oskara dla Najlepszej Aktorki, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz nominację do nagrody BAFTA i Złotego Globu.

Halle Berry Aktorka Halle Berry

Po tych osiągnięciach drzwi kariery Halle Berry zostały przed nią szeroko otwarte. W 2002 roku Halle Berry została kolejną z dziewczyn Bonda (w tej roli wówczas wystąpił Pierce Brosnan) w filmie "Śmierć nadejdzie jutro".

W 2003 Halle Berry wystąpiła w "X-Men II" oraz w głośnym horrorze "Gothika", gdzie wystąpiła razem z Penélope Cruz. W 2004 roku Halle Berry zagrała jako tytułowa bohaterka w niezbyt udanym filmie "Kobieta – Kot", za którą Halle Berry otrzymała Złotą Malinę.

W 2005 roku Halle Berry otrzymała nominację do Złotego Globu oraz Nagrody Emmy za rolę w telewizyjnym filmie "Their Eyes Were Watching God". W tym samym roku Halle Berry została też producentem wykonawczym filmu TV "Lackawanna Blues" oraz użyczyła głosu jednej z postaci animowanego filmu "Roboty".

W 2006 roku Halle Berry wystąpiła w kolejnej części filmu "X –Men: Ostatni Bastion". Halle Berry wzięła też udział w zdjęciach do epickiej, historycznej produkcji w reżyserii Marka Forstera, w której Halle Berry zagra piękną egipską królową Nefretete.

Halle Berry Halle Berry