pielęgnacja włosów - kosmetyki do włosów


Dobre kosmetyki do włosów

Szampony, odżywki do włosów, maski do włosów...


Jeżeli zauważyłaś, że włosy zaczęły Ci wypadać lub stały się mocno przesuszone, trzeba temu jak najszybciej zapobiec stosując odpowiednie kosmetyki do włosów.

Brak warstwy lipidowej (warstwa sebum na powierzchni włosa), która ochrania włosy przed czynnikami pochodzącymi z zewnątrz, takimi jak promieniowanie UV, ocieranie, ciepło suszarki, prostowanie, prowadzi do przesuszania się włosów. Włosy stają się suche, kruche, mało elastyczne, tracą połysk, mają porowatą powierzchnię i rozdwojone końcówki, łamią się.

Włosy suche cierpią z powodu braku wody, tak więc należy stosować kosmetyki do włosów o działaniu nawilżającym i regenerującym, a przede wszystkim takie kosmetyki do włosów jak szampony, odżywki, maseczki i regeneratory zawierające spore ilości składników nawilżających i regeneracyjnych takich jak: naturalny jedwab w płynie, proteiny, keratyna i inne.

Kosmetyki do włosów, do których należą serum oraz olejki, nawilżą i natłuszczą włosy. Należy jednak tych kosmetyków do włosów używać z umiarem, gdyż niektóre po nałożeniu zbyt dużej ilości mogą obciążyć włosy i je przetłuścić. Takie kosmetyki do włosów poza składnikami nawilżającymi i natłuszczającymi zawierają także składniki ochronne, które są bardzo potrzebne włosom suchym, w których łuska włosa jest rozchylona, co narażą włosy na ich nieustanne niszczenie.

Reklamy telewizyjne zachęcają aby dokonać zakupu kosmetyków do włosów, jednak stosowanie ich nie zawsze przyniesie oczekiwany efekt, jeżeli nie pomożemy organizmowi od wewnętrz.

Włosy aby były piękne i lśniące potrzebują oprócz kosmetyków do włosów pochodzących z zewnątrz - żelaza, biotyny, witaminy A, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Trzeba pamietać także o białkach, nienasyconych kwasach tłuszczowych, kiełkach zbożowych, zielonolistnych warzywach, orzechach, soczewicy, drożdżach, brokułach, kalafiorze i produktach nabiałowych. Doskonałe działanie na włosy ma również krzem, cynk i oczywiście magnez.

Bardzo dobry wpływ na stan włosów oraz wygląd skóry ma beta karoten zawarty w żółto-pomarańczowych i czerwonych owocach lub warzywach takicj jak - marchew, brzoskwinia, papryka, jabłko. W codzienniej diecie mile widziane są również wszelkie galaretki.

Zrezygnować należy jedynie z cukru oraz z bardzo słodkich owoców, dlatego że zbyt duża ilość węglowodanów zawarta w tych owocach powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów, a czasami nawet powstawanie łupieżu i zaburzeń w pracy mieszków włosowych.

Jeżeli zadbasz o włosy od wewnątrz, staną się mocniejsze i nabiorą zdrowszego wyglądu, zadbaj o nie z zewnątrz stosując odpowiednie kosmetyki do włosów. Wśród szerokiej gamy kosmetyków do włosów, takich jak szampony, odżywki, maski, jedwabie każdy dobierze sobie odpowiednie kosmetyki do posiadanego typu włosów.

Zadaniem najpopularniejszego kosmetyku do włosów, czyli szamponu jest oczyszczenie skóry głowy oraz włosów z zanieczyszczeń, łoju wytwarzanego przez skórę oraz pozostałości środków stylizacyjnych. Szampony spełniają także role kondycjonującą włosy, dzięki składnikom odżywczym. Szampon do włosów pomaga także zachować fizjologiczne pH skóry głowy.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór szamponu do typu i rodzaju włosów. Dobrze dobrany szampon pomoże utrzymać włosy, a także skórę głowy w optymalnym stanie. Dostepne są szampony do codziennego użytku, szampony do włosów tłustych/przetłuszczających się, szampony do włosów suchych, szampony do włosów cienkich i delikatnych, szampony do włosów farbowanych. Można kupić także szampony typowo lecznicze, które działają leczniczo na skórę głowy, są pomocne przy leczeniu takich chorób skórnych jak łupież, łuszczyca, itp.

Odżywka do włosów to drugi podstawowy kosmetyk do włosów, potrzebny do ich właściwej pielęgnacji. Przy doborze tego kosmetyku do włosów powinniśmy przede wszystkim kierować się potrzebami naszych włosów. Jedne wymagają intensywnego nawilżenia, drugie wzmocnienia i takich kosmetyków do włosów powinno się szukać na sklepowych półkach.

Natomiast na włosy suche, zniszczone, porowate, osłabione działaniem zabiegami chemicznymi, jak i na włosy poddawane częstemu prostowaniu należy zastosować inne kosmetyki do włosów, czyli na przykład maskę do włosów.

Maski do włosów mają za zadanie przede wszystkim działanie naprawcze ratując i poprawiając kondycję włosów. Kosmetyki do włosów w postaci maski, w odróżnieniu od odżywek silnie regenerują, dlatego zaleca się je stosować raz lub dwóch razy w tygodniu, aby nie obciążać włosów. Po umyciu włosów, należy je osuszyć lekko ręcznikiem, położyć maskę i przeczesać włosy szerokim grzebieniem dla równomiernego rozprowadzenia.

W zależności od rodzaju maski, ten kosmetyk do włosów można dodatkowo podgrzewać suszarką lub ciepłym ręcznikiem, aby zwiększyć efekt działania. Składniki regenerujące zawarte w masce mogą wtedy głębiej wniknąć w strukturę włosa.

Pamiętaj jednak, że problemy z włosami są zazwyczaj oznaką ogólnego osłabienia organizmu, jak i niewłaściwego odżywiania. Żeby włosy były piękne i zdrowe, potrzebują przede wszystkim odpowiednich witamin oraz cynku, żelaza i krzemu a dopiero wtedy kosmetyki do włosów przyniosą oczekiwany efekt. Wszystkich tych składników powinnyśmy dostarczyć naszemu organizmowi w codziennej diecie aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknie wyglądającymi włosami przy użyciu jak najmniejszej ilości kosmetyków do włosów.